10 фактів про Пуерто Ріко
1. Пуерто-Ріко - це не незалежна країна, не американський штат, а територія, підконтрольна США. США контролює практично всі сфери життя острова, а пуерто-риканці користуються практично всіма американськими правами. Крім найголовнішого: пуерто-риканці не представлені в Конгресі і вони не мають права голосувати на президентських виборах. По суті, Пуерто-Ріко - це сучасна колонія США. Щоб поїхати в Пуерто-Ріко потрібно мати американську візу. А якщо ви резидент США, то для в'їзду на острів потрібне будь-яке посвідчення особи. Переліт до Пуерто-Ріко - це звичайнісінький внутрішній переліт.
2. Спочатку Христофор Колумб назвав острів Сан Хуан Баутіста, а місто, в якому він заснував порт - Пуерто Ріко (багатий порт). Згодом ці назви переплуталися: острів стали називати Пуерто-Ріко, а його столицю - Сан Хуан.
3. Пуерто-ріканці називають свій острів Borinquen, а себе - boricua. Цей термін походить від індіанського слова «borikén», саме так називали острів його корінні жителі - індіанці Таїно.
4. Індіанці таіно були повністю винищені, їхніх предків у наш час уже давно не існує. Вони були або вбиті завойовниками, або померли від занесених ними хвороб і вірусів, або загинули через нестерпні умови праці, добуваючи золото в шахтах.
5. Далеко не всі пуерто-риканці темношкірі. Усі карибські острови мають дуже складну расову історію, і Пуерто Ріко - не виняток. Тому велика частина населення має європейську зовнішність: світлу шкіру, світле, а іноді навіть руде волосся. Це залежить від генних пропорцій: європейських, африканських та індіанських.
6. Саме іммігранти з Пуерто Ріко зробили сальсу всесвітньо відомою музикою. Саме пуерто-риканці, які іммігрували в 50-х роках минулого століття в східний Гарлем (район Нью-Йорка), зіграли головну роль у наданні остаточної форми звучанню і відчуттю явища latinidad. І це було зроблено ні як інакше, але за допомогою Сальси. Пуерто-риканці «продали» новоспечений жанр, заснований на кубинському соні, манхеттенській звуко-записній студії Fania Records. І він прогримів на весь світ. Сальса, народжена в Нью-Йорку, відображала етнічне розмаїття міста. Але більшість виконавців періоду «сальса-прориву», від братів Пальмері до Віллі Колона та Ектора Лаво, були саме пуерто-ріканцями.
7. З метою контролю народжуваності як боротьби з бідністю та безробіттям, американський уряд активно застосовував і популяризував у Пуерт-Ріко метод стерилізації. До 1965 року 35% пуерто-риканських жінок були стерилізовані. Це найвищий відсоток стерилізації населення у світі. Стерилізація була безкоштовною і фінансувалася американським урядом. Хоча вона і вважалася добровільною, існують дослідження, які підтверджують, що жінкам відмовляли в наданні різного роду гінекологічної допомоги і навіть допомоги під час пологів, у випадку відмови від подальшої стерилізації. Крім цього, населення просто дезінформували про незворотні наслідки цього методу контрацепції. На острові велася активна пропаганда контрацепції як засобу звільнення жінок від кайданів материнства для їхнього активного залучення в робочу силу процесу індустріалізації.
8. Пуерто Ріко - п'ята у світі територія за обсягом виробництва фармацевтичної продукції. 12 із 20 топових фармацевтичних кампаній представлені на острові. Там виробляють 16 із 20 препаратів, які найбільше продають у США, і 7 із 10 світових.
9. Телескоп міста Arecibo до вересня 2016 року був найбільшим радіотелескопом у світі, що використовує одну апертуру (тарілку). Крім довгого списку важливих досліджень, які проводять на цьому радіотелескопі, він один із небагатьох, на якому проводять пошуки позаземних цивілізацій. У 2017 році ураган Марія зламав одну з антен телесокпа і вивів його з ладу. Але наразі його роботу практично повністю відновлено.
10. Печерна система Cavernas del Rio Camuy - третя за довжиною у світі, і перша - у західній півкулі. Пляж Фламенко острова Кулебра щороку з'являється у списках десяти найкрасивіших пляжів світу. Фортеця Castillo San Cristobal - найбільша фортеця Нового Світу. А палац президента Пуерто-Ріко La Fortaleza - найстаріша будівля адміністрації в Новому Світі, що використовується донині. Біоілюмісцентна затока Mosquito bay острова В'єкес є найяскравішою біоілюмісцентною затокою у світі. Концентрація в ній організмів, що світяться, перевищує всі подібні місця в інших куточках планети: 720,000 на галон воли (4,5 л).